Hemen Ayarlamanız Gereken Safari Ayarları

Tarayıcınız, gün boyunca en çok güvendiğiniz uygulamaya, dünyaya açılan pencerenizdir. Her bir yararlılık damlasından kurtulmak istiyorsun. Günlük tarayıcınızın yapabileceği tüm özellikleri ve püf noktaları bilmeniz kesinlikle önemlidir. İOS kullanıcıları için bu, Safari’de uzmanlaşmak anlamına gelir: çevrimiçi güvende nasıl kalacağınız , işlerinizi nasıl daha hızlı halledebileceğiniz ve

Daha yumuşak bir çevrimiçi deneyim için, çevrimiçi yaşamınızı biraz daha pürüzsüz hale getirmek için bu Safari tweaks’lerini kullanmak için birkaç dakikanızı ayırın.

1. Bir şifre denetimi yapın

Safari, şifrelerinizin gücü konusunda çok endişeli – belki de sizden çok daha fazla. Zayıf şifreler kullanıp kullanmadığınızı veya hesaplar arasında şifreleri çoğaltıp kopyalamadığınızı görmek için, Safari menüsünü açın ve Tercihler ardından Şifreler’i seçin . Sarı bir ünlem işareti, listelenen şifrelerinizden biriyle ilgili olası bir sorunu gösterir.

2. Videoları aç

Sık sık başka bir şey yaparken video izlemeye devam etmek istersiniz ve Safari yardımcı olabilir – bir video oynatırken, adres çubuğundaki ses simgesini tıklayıp basılı tutun, ardından Resimde Resim Gir’i seçin . Açılır video oynatıcı gerektiğinde yeniden konumlandırılabilir ve yeniden boyutlandırılabilir, ancak diğer görevlerde çalışırken orijinal sekmeyi arka planda açık tutun.

3. Her web sitesi için izinleri ayarlama

Web siteleri bugünlerde çok şey istiyor: web kameranıza, mikrofonunuza, bulunduğunuz yere ve daha fazlasına erişin . Bir sitenin neye sahip olduğunu ve neye erişmediğini kontrol etmek için, Safari’yi ve ardından Bu Web Sitesinin Ayarları’nı tıklayın . Daha önce verdiğiniz tüm izinleri iptal edebilir, içeriğin otomatik oynatılmasını engelleyebilir ve web sitesinin gösterebileceği açılır pencere sayısını sınırlayabilirsiniz.

screenshot
SAFARİ İLE DAVİD NİELD
4. favicons ile göz atma aydınlatın

Safari’nin fantezileri (web sitelerini temsil eden küçük simgeler) desteklemesi çok zaman aldı; ayrıca açık sekmeleri daha kolay tanımlamanıza yardımcı olur. Gönderen Safari menüsünden seçim Tercihler sonra Sekmeler ve ardından etiketli onay kutusunu işaretleyin sekmelerde göster web sitesi simgeleri tarayıcıya değişikliği uygulamak için.

5. Kendinize iyi bakın

En son göz atma geçmişinize erişebilmek çevrimiçi adımlarınızı geri çekmek için faydalı olabilir, ancak sizi yıllarca takip etmek zorunda değilsiniz. Safari’yi ve ardından Tercihler’i açın , Genel sekmesine geçin , ardından Geçmiş öğelerini kaldır’ı açın – bir gün, hafta, iki hafta, ay veya yıldan sonra gözatma günlüklerini otomatik olarak silebilirsiniz.

6. Web sitelerinin tam URL’lerini göster

Varsayılan olarak Safari, yalnızca adres çubuğunda ziyaret ettiğiniz sitenin etki alanı adını gösterir, ancak bu tam olarak web’de tam olarak nerede çalıştığınızı zorlaştırabilir. Bunun yerine tam URL’yi görmek için, Safari menüsünü, ardından Tercihler iletişim kutusunu açmanız ve ardından Gelişmiş sekmesine geçmeniz gerekir. Tüm web sitesi adresini göster kutusunun işaretlendiğinden emin olun .

The Safari Browser Settings You Should Tweak Right now
SAFARİ İLE DAVİD NİELD
7. Klavye kısayollarınızı bilin

Hiçbir üretkenlik kesmesi sezgisel bir klavye kısayolunu asla geçemez. Burada ve burada Safari için tam bir liste bulacaksınız , ancak favorilerimiz arasında kaydırma için Boşluk (ve Shift + Boşluk ), sekmeyi kapatmak için Cmd + W , kaydırma yapmak için Ctrl + Sekme (ve Shift + Ctrl + Tab ) bulunur. açık sekmelerde ve doğrudan üstteki Safari adres çubuğuna atlamak için Cmd + L tuşlarına basın.

8. Sesinizle Safari Kontrolü

Diğer Apple uygulamalarında olduğu gibi, Safari, macOS Catalina’da sesinizle tamamen kontrol edilebilir. Özelliği etkinleştirmek için, Apple menüsünü açın, ardından Sistem Tercihleri , Erişilebilirlik , Sesle Kontrol ve Sesle Kontrolü Etkinleştir’i seçin . Menüler ve bağlantılar için sayılar konuşmanıza, yakınlaştırıp uzaklaştırmanıza ve daha pek çok şey yapmanıza olanak tanır – burada tam bir komut listesi vardır .

screenshot
SAFARİ İLE DAVİD NİELD
9. Kendine daha fazla seçenek ver

Safari, varsayılan olarak görüntülenmeyen ancak uzman kullanıcılar için çok kullanışlı olan bir Geliştirme menüsüne sahiptir. Göstermek için, Safari menüsünü açın, ardından Tercihler’i , ardından Gelişmiş’i seçin , ardından menü çubuğunda Geliştirme menüsünü göster işaretli kutuyu işaretleyin . Görüntü veya uzantıları devre dışı bırakma gibi seçeneklere erişmenizi sağlayan yeni menü görünür.

10. Önbelleği boşaltın

Bir tarayıcının önbelleğini temizlemek, yerel dosyalar yenilenirken ve sıfırlanırken kısa süreli bir isabet alsa bile, uzun vadede performansı artırabilir. Safari’de bunu yapmak için önce Geliştirme menüsünü etkinleştirmeniz gerekir (yukarıdaki adıma bakın), ardından açıp Boş Önbellekler’i seçebilirsiniz . Bu, Safari’nin tüm geçici dosyalarını ve verilerini yerel diskten siler.

11. Ekranı böl

Safari, Windows’tan çok kullanışlı bir özellik ödünç aldı: Açılan sekmeleri ekranın soluna veya sağına “yapıştırma” özelliği sayesinde iki yan yana karşılaştırabilirsiniz. Pencere menüsünü açın , ardından ekranın solundaki Pencereyi Döşe’yi veya ekranın solundaki Pencereyi Döşe’yi seçin ; diğer pencereleriniz otomatik olarak diğer tarafa otomatik olarak yerleştirilir.

screenshot
SAFARİ İLE DAVİD NİELD
12. Diğer cihazlarınızdaki açık sekmeleri bulun

Aynı Apple kimliğine giriş yaptığınız ve farklı aygıtlardaki açık sekmeler arasında atladığınız sürece, Apple cihazlarının hepsi mükemmel bir şekilde birlikte oynuyor. Bunu MacOS’ta Safari’de yapmak için sağ üst köşedeki Sekmeye genel bakışı göster düğmesini tıklamanız gerekir ; daha sonra aşağıda listelenen diğer cihazlarınızdan Safari sekmelerini göreceksiniz.

13. Okuma listenizi oluşturun

İş günü boyunca her şeyi okumak için vakti kim var? Hiç kimse! Bu nedenle, Safari’nin yerleşik Okuma Listesi aracını kullanın. Kullanım Artı Okuma Listesine makaleleri eklemek için adres çubuğunun sol tarafındaki düğmeyi, ardından Kenar çubuğunu göster düğmesini (veya Görünüm ve Göster Okuma Listesi Kenar Çubuğu ) Eğer sırasında kaydettiğiniz mesajlar tüm listesini ekrana getirmek için gün.

14. Araç çubuğunu özelleştir

Safari, araç çubuğunda görünen düğmeler ve seçenekler üzerinde fark edebileceğinizden daha fazla kontrol sağlar; en sık kullandığınız araçlara kolayca erişmeniz çevrimiçi verimliliğinizde büyük bir fark yaratabilir. Değişiklik yapmak için, Göster’i ve ardından Araç Çubuğunu Özelleştir’i seçin , ardından en sık ihtiyacınız olan simgeleri araç çubuğuna sürükleyip bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir